Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete přiznat alimenty? U soudu žádný poplatek neplatíte

2. 04. 2010 19:52:40
Chcete pro své dítě získat výživné od druhého rodiče a není možná dohoda? Pak se obraťte na soud. Nemusíte se bát výrazných nákladů. Žádný soudní poplatek totiž neplatíte!

Chcete pro své dítě získat výživné od druhého rodiče a není možná dohoda? Pak se obraťte na soud. Nemusíte se bát výrazných nákladů. Žádný soudní poplatek totiž neplatíte!

Poplatků se bát nemusíte

Rodič, v tomto případě nejčastěji matka, která pečuje sama o své dítě se nemusí obávat nákladů za soudní poplatek, který by v jiných případech činil několik set až tisíc korun. Návrh na určení výživného pro dítě je totiž od soudního poplatku osvobozen.

Důvodem byla snaha vyjít vstříc matkám, které sami pečují o dítě a které se často nacházejí ve velmi těžké životní a sociální situaci. Při podání návrhu na určení výživného tak rodiči žádné povinné náklady nehrozí.

Osvobození do soudního poplatku tak zajistil odstranění nákladu, který by se mohl stát překážkou pro uplatnění práv dítěte.

Na určení výše alimentů neexistuje žádná tabulka

Soudy přiznávají výši výživného dle svého uvážní. Neexistuje tedy žádná tabulka, podle které by bylo možné vypočítat výši výživného. Nejdůležitějšími podklady pro rozhodnutí je výše příjmu rodiče, který má výživné platit, výše příjmů pečujícího rodiče, věk a oprávněné potřeby a náklady dítěte.

Jiné finanční potřeby tak má novorozenec a jiné student studující střední školu. Rozdíl výživného může činit několik set až tisíc korun. Soud navíc může určit výši výživného i bez navržení částky. Stejně tak může přiznat vyšší nebo naopak vyšší výživné, než požaduje pečující rodič.

Nákladem může být pouze odměna advokáta, pokud si necháte návrh sepsat odborníkem. Cena sice může být poměrně vysoká, nicméně kvalitní návrh a kvalitní odůvodnění požadavku určité výše výživného se může více než vyplatit. Soud samozřejmě jinak posuzuje nekonkrétní, chaotický návrh, kde navhovatel není schopen doložit důkazy a jinak posuzuje logický, odůvodněný požadavek na výživné.

Osvobození ze soudního poplatku se však již nevztahuje na ostatní druhy výživného.

Pokud tedy manželka bude požadovat po svém manželu hrazení výživného na její osobu, musí počítat s tím, že soudní poplatek uhradit musí. V konečné fázi pak soudní poplatek uhradí ten, který ve sporu bude neúspěšný.

Možné formy výživného:

Výživné na nezletilé dítě - soudní poplatek neplatít

Výživné na bývalého manžela - soudní poplatek platíte

Výživné na manžela - soudní poplatek platíte

Výživné na rodiče - soudní poplatek platíte

Výživné k úhradě některých nákladů neprovdané matky - soudní poplatek platíte

Pro článek byly použity inforamce z právního serveru: profipravnik.cz

Autor: Miroslav Zeman | pátek 2.4.2010 19:52 | karma článku: 0.00 | přečteno: 694x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Neodsuzujme Češku za to, že jela do Egypta. Odsuzujme islámský radikalismus

Jak nás dnes informovala většina našich médií, česká občanka, která byla v egyptské Hurghadě zraněna při útoku islámského fanatika, je ve stavu klinické smrti.

26.7.2017 v 22:17 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 792 | Diskuse

Jan Pražák

Úředníci budou dál kontrolovat, čím lidé doma topí

Tak nám ústavní soud posvětil úřední kontroly kotlů v našich obydlích. Přijdeme zase o kus svobody. Neshodneme se s nějakým sousedem, on nás udá, že prý zasmraďujeme okolí a úředník nám vleze do baráku zkontrolovat, čím topíme.

26.7.2017 v 20:43 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 334 | Diskuse

Luděk Mazurek

Soudní dvůr EU žádný rozvrat nastaveného nefunkčního systému imigračních kvót nedopustí!

Generální advokát Soudního dvora EU Yves Bot dnes navrhl zamítnout žaloby Slovenska a Maďarska proti mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Radujme se! Evropské právo bude bez nejmenších pochybností naplněno!

26.7.2017 v 19:30 | Karma článku: 35.41 | Přečteno: 869 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Koruna“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ilei stojí před těžkým rozhodnutím, aby upevnila královský trůn, musí si v zoufale krátké době najít manžela. Dá se to stihnout za dva měsíce? To nám prozradí román „Koruna“ od Kiery Cassové.

26.7.2017 v 18:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci a Němci se postavili ruským výtržníkům

Nechybělo mnoho a moje žena, pokladní na jednom z nejkrásnějších českých zámků – Hluboké nad Vltavou, zmáčkla nouzové tlačítko. Naštěstí stateční muži stále existují a přišli jí na pomoc.

26.7.2017 v 17:58 | Karma článku: 32.83 | Přečteno: 1504 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Vystudoval jsem Právnickou fakultu v Plzni. Pracoval jsem jako auditor a kontrolor a od roku 2004 jako šéfredaktor finančního portálu na www.centrum.cz. Věnuji se vedení redakce portálu WWW.MOJEPOPLATKY.CZ. Současně pracuji jako advokát v Praze - WWW.PROFIPRAVNIK.CZ. Kontaktovat mě můžete na mail: profipravnik@gmail.com


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.