Pokrytectví mezi mocnými. Ochráníme civilisty dalším zabíjením

Po úspěchu Lybijské armády, která začala povstalce opět zatlačovat zpět na východ, rozhodli se mocní západu, že by bylo dobré dodat rebelům zbraně. I přes embargo na dodávky zbraní do Lybie jim toto dle jejich interpretace umožnuje rezoluce, že mohou podniknout vše nezbytné na ochranu civilistů.

Nato, USA,Francie apod. chtějí dle svých slov ochranovat civilisty. Civilisty ochrání tím, že vyzbrojí jednu stranu konfliktu. Předpokládá se, že se kulky rebelů vyhnou civilistům až budou útočit na města na západě?

Připadá mi to hrozně pokrytecké. Kaddáfího vojáci, což je regulerní Lybijská armáda si libuje ve střílení do civilistů a hrozně je to baví, zatímco kulky rebelů a jejich granáty se civilistům vyhýbají.

A je tomu skutečně tak, že na západě lidé Kaddáfího skutečně nechtějí? Co o tom svědčí? Předpokládám, že kmeny, které jsou Kaddáfímu nakloněni a obávají se rebelů, proti nim budou bojovat a to včetně civilistů.Typický příklad Sirty, kde má své zázemí právě Kaddáfí a lidé ho tom vesměs podporují. Jak zareaguje mezinárodní společenství pokud by se civilisté skutečně chopili zbraní a bránili by město proti rebelům z východu? Zaútočí leteckými útoky na rebely, aby je zahnali, nebo budou přihlížet a budou se tvářit, že rebelové nikomu neubližují a obyvatele pokojně přesvědčují o své pravdě?

Proč tedy vyzbrojením rebelů se snaží aby podmanili města, kde je lidé ani nechtějí? A nehrozí genocida přívrženců Kaddáfího ze strany rebelů? Kde jsou záruky? Nejde spíše o zájmy velmocí, které již dostali od rebelů ničím nezajištěné sliby, že budou mít vliv na těžbu ropy i na politický vývoj v Lybii?

A nabízí se další otázka. Kdo ti rebelové vlastně jsou? Jsou to pouze nespokojení chudí Lybijci, nebo také importovaní bojovníci z jiných arabských zemích, kteří se již v minulosti objevili v Bosně, Čečensku či Iráku? Skutečně si pánové mocní myslí, že Al Kaidá nevyužije této příležitosti jak v chaosu získat vliv a moc? Proč je ještě nevyzbrojit?

Západní země si zde na sebe šijí bič. Na jedné straně mají zlo - Kaddáfího, který ohrožuje část svých obyvatel, ale rozhodně neohrožuje a dlouhých dvacet let neohrožoval cizí země. Na druhé straně stojí povstalci, islamisté a zřejmě i členové a přívrženci Al Kaidy, která například USA či jiné západní země ohrožuje stále. Ješitnost velí představitelům západních zemí docílit vítězství na Kaddáfím za každou cenu s vidinou prosazení vlastních zájmů v dřívé bohaté Lybii, ignorují tak nebezpečí, která mají před očima, ale které se nyní jeví výrazně menší, než snížení prestiže, pokud by se jim nepodařilo Kaddáfího svrhnout.

V uvedených souvislostech by bylo vhodné přemýšlet o rozdělení Lybie na východ a západ. Umožnit lidem, kteří nechtějí žít pod Kaddáfím, ale i pod rebely, aby mohli zvolit místo kde budou žít, a tím si zvolit i svou vládu. Ano, není to řešení bez následků a těžkostí, přinese to množství uprchlíků, problémy, ale zabrání se tím válce a zabíjení jak na jedné tak na druhé straně.

Opravdu nevěřím, že by se vstup rebelů do Sirty či Tripolisu a jiných měst, kde lidé podporují Kaddáfího obešlo bez krveprolití a pomsty. Je třeba si také připustit, že západ může být skutečně jiný než východ.

Autor: Miroslav Zeman | středa 30.3.2011 15:20 | karma článku: 41,37 | přečteno: 4838x
  • Další články autora

Miroslav Zeman

Jak vypočítat výživné?

3.4.2010 v 13:19 | Karma: 4,85

Miroslav Zeman

Jak se bránit exekuci?

2.4.2010 v 18:00 | Karma: 9,90
  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1842x
Vystudoval jsem Právnickou fakultu v Plzni. Pracoval jsem jako auditor a kontrolor a od roku 2004 jako šéfredaktor finančního portálu na www.centrum.cz. Věnuji se vedení redakce portálu WWW.MOJEPOPLATKY.CZ. Současně pracuji jako advokát v Praze - WWW.PROFIPRAVNIK.CZ. Kontaktovat mě můžete na mail: profipravnik@gmail.com

Seznam rubrik