Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vězni! Nástup do práce! A povinně

2. 09. 2009 12:52:38
Normal 0 21 Povinnost vězňů ve výkonu trestu pracovat, prosazení trestu domácího vězení, jednoznačné odmítnutí možnosti vězňů mít k dispozici mobilní telefony. To jsou jen některé z návrhů a postojů ministryně spravedlnosti.

Ministerstvo začalo otvírat nová, často kontroverzní témata

Ministerstvo spravedlnosti začalo otvírat po nástupu ministryně nová často i kontroverzní témata.

Kontroverzní témata a aktivní diskuse s veřejností nepřináší nové ministryni body u politických stran, jinak to však vnímá veřejnost. Veřejnost se tak v posledních měsících a týdnech dozvěděla o problémech v resortu spravedlnosti, jeho důležitosti a možnosti řešení problémů více než za posledních několik let.

Spravedlnost začala být konečně vidět

Ministerstvo spravedlnosti se pustilo do řešení problémů resortu tak rozhodně a aktivně, jakoby si neuvědomovalo omezený čas, který vedení ministerstva zbývá. Veřejnost navíc ocení jasné slovo, jasný a jednoznačný názor ministryně Daniely Kovářové na důležitá témata, která občany zajímají. Právě na ministerstvu spravedlnosti tak skončilo období nejasných a mlžících stanovisek typu „musíme to ještě prodiskutovat“ nebo „k problému se vyjádříme později.“

Spravedlnost byla vždy v minulosti ministerstvem, kde se mohl politik poměrně dobře schovat, nemusel se pouště do bitvy o zásadní témata a v podstatě se pracovalo na dlouhodobých koncepcích a novelizacích zákonů. Jednoznačný názor a odhodlání něco efektivně změnit jsme zaznamenávali pouze výjimečně.

Nelze si nevšimnout, že ministerstvo spravedlnosti je i v konkurenci veřejností mnohem více sledovaných ministerstev vidět.

Politika spravedlnosti spíše škodí

Ministerstvo spravedlnosti by mělo být z logiky věci apolitické. Spravedlnost nemůže sloužit žádné straně ani žádné skupině. Proto by se do budoucna měla politická reprezentace i veřejnost zamyslet, zda bez ohledu na výsledek voleb neponechat v čele resortu skutečného, nezávislého odborníka s jasnou, zřetelnou koncepcí, který by byl schopný politickým vlivům odolat. Nestabilita, časté změny ministrů, přehodnocování priorit totiž resortu spravedlnosti výrazně škodí. Poslední návrhy a postoje ministerstva spravedlnosti znamenají obrat směrem k tématům, která občany nejvíce trápí a které je zajímají.

Vězni musí pracovat. Občané už na ně nemají doplácet

Povinnost vězňů ve výkonu trestu pracovat má své racionální jádro. Vězeň, který ve výkonu trestu nepracuje je pro společnost velkou a drahou zátěží. Nejen že jako pachatel spáchal trestný čin, kterým někomu ublížil, nebo ho poškodil, ale následně se po odsouzení stává pro společnost další zátěží. Nemalé náklady představuje systém ostrahy věznice, investice, zajištění stravy, zajištění volnočasových aktivit apod. Nepracující vězeň navíc není schopen splácet své závazky, které na svobodě svou trestnou činností nebo svých chováním způsobil.

Povinnost vězňů pracovat, která dosud v našem právním řádu chyběla je tak velkým dluhem ministerstva vůči veřejnosti i poškozeným trestnou činností. Je tedy pozitivní, že ministryně vlády s velmi krátkým mandátem začala problém jako první skutečně řešit.

Domácí vězení je prospěšné pro odsouzeného i pro společnost

Ministerstvo spravedlnosti hodlá také v řádném termínu zajistit a zrealizovat projekt „domácího vězení“, který i přes své poměrně vysoké počáteční náklady přinese výrazné úspory v budoucnosti. Výkon trestu v domácím vězení je navíc pro odsouzené za málo závažné trestné činy výrazně humánějším trestem. Odsouzený totiž není násilně odříznut od svých zvyků, svých blízkých a své práce. Nepředstavuje tudíž pro společnost a občany takovou zátěž a takové náklady, jako kdyby byl nucen trest vykonat ve věznici.

Mobilní telefony ve věznicích? Zásadně ne!

Nápad aby mohli vězni ve výkonu trestu legálně používat mobilní telefony byl ministryní spravedlnosti rázně odmítnut. I u lehčích trestných činů totiž není vyloučeno aby prostřednictvím mobilního telefonu odsouzený ovlivňoval svědky, spolupachatele, nebo řídil vlastní byznys, zaměřený na trestnou činnost. Po legalizaci telefonování by tak těmto negativním jevům nebylo možné nijak zabránit. V současné době se sice ve věznicích rozmáhá nelegální používání telefonů na kterém s vězni často spolupracují i dozorci, nicméně tento negativní trend hodlá ministerstvo potlačit. Sloužit k tomu má oživení systému rušiček signálů mobilních telefonů na území věznic, ale také zpřísnění trestů pro dozorců, kteří se uvedeným způsobem proviní.

Mnoho zajímavých řešení, která ministerstvo připravilo a připravuje však komplikuje probíhající ekonomická krize a nedostatek peněz nejen v resortu spravedlnosti, ale ve všech další oblastech. Nicméně plány a opatření v resortu spravedlnosti mají dlouhodobou platnost a jejich zavedení a realizaci v budoucnu nic nebrání.

Pro článek byly použity informace z poplatkového serveru: www.mojepoplatky.cz

 

Autor: Miroslav Zeman | středa 2.9.2009 12:52 | karma článku: 13.34 | přečteno: 1630x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 494 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.99 | Přečteno: 860 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 499 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 1599 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Vystudoval jsem Právnickou fakultu v Plzni. Pracoval jsem jako auditor a kontrolor a od roku 2004 jako šéfredaktor finančního portálu na www.centrum.cz. Věnuji se vedení redakce portálu WWW.MOJEPOPLATKY.CZ. Současně pracuji jako advokát v Praze - WWW.PROFIPRAVNIK.CZ. Kontaktovat mě můžete na mail: profipravnik@gmail.com


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.