Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete přiznat alimenty? U soudu žádný poplatek neplatíte

2. 04. 2010 19:52:40
Chcete pro své dítě získat výživné od druhého rodiče a není možná dohoda? Pak se obraťte na soud. Nemusíte se bát výrazných nákladů. Žádný soudní poplatek totiž neplatíte!

Chcete pro své dítě získat výživné od druhého rodiče a není možná dohoda? Pak se obraťte na soud. Nemusíte se bát výrazných nákladů. Žádný soudní poplatek totiž neplatíte!

Poplatků se bát nemusíte

Rodič, v tomto případě nejčastěji matka, která pečuje sama o své dítě se nemusí obávat nákladů za soudní poplatek, který by v jiných případech činil několik set až tisíc korun. Návrh na určení výživného pro dítě je totiž od soudního poplatku osvobozen.

Důvodem byla snaha vyjít vstříc matkám, které sami pečují o dítě a které se často nacházejí ve velmi těžké životní a sociální situaci. Při podání návrhu na určení výživného tak rodiči žádné povinné náklady nehrozí.

Osvobození do soudního poplatku tak zajistil odstranění nákladu, který by se mohl stát překážkou pro uplatnění práv dítěte.

Na určení výše alimentů neexistuje žádná tabulka

Soudy přiznávají výši výživného dle svého uvážní. Neexistuje tedy žádná tabulka, podle které by bylo možné vypočítat výši výživného. Nejdůležitějšími podklady pro rozhodnutí je výše příjmu rodiče, který má výživné platit, výše příjmů pečujícího rodiče, věk a oprávněné potřeby a náklady dítěte.

Jiné finanční potřeby tak má novorozenec a jiné student studující střední školu. Rozdíl výživného může činit několik set až tisíc korun. Soud navíc může určit výši výživného i bez navržení částky. Stejně tak může přiznat vyšší nebo naopak vyšší výživné, než požaduje pečující rodič.

Nákladem může být pouze odměna advokáta, pokud si necháte návrh sepsat odborníkem. Cena sice může být poměrně vysoká, nicméně kvalitní návrh a kvalitní odůvodnění požadavku určité výše výživného se může více než vyplatit. Soud samozřejmě jinak posuzuje nekonkrétní, chaotický návrh, kde navhovatel není schopen doložit důkazy a jinak posuzuje logický, odůvodněný požadavek na výživné.

Osvobození ze soudního poplatku se však již nevztahuje na ostatní druhy výživného.

Pokud tedy manželka bude požadovat po svém manželu hrazení výživného na její osobu, musí počítat s tím, že soudní poplatek uhradit musí. V konečné fázi pak soudní poplatek uhradí ten, který ve sporu bude neúspěšný.

Možné formy výživného:

Výživné na nezletilé dítě - soudní poplatek neplatít

Výživné na bývalého manžela - soudní poplatek platíte

Výživné na manžela - soudní poplatek platíte

Výživné na rodiče - soudní poplatek platíte

Výživné k úhradě některých nákladů neprovdané matky - soudní poplatek platíte

Pro článek byly použity inforamce z právního serveru: profipravnik.cz

Autor: Miroslav Zeman | pátek 2.4.2010 19:52 | karma článku: 0.00 | přečteno: 694x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Jak Maruška svým rozměrným pozadím učila cizinku slušnému chování

„Včera jsem tu svou macatou postavu fakt ocenila, Honzo.“ Maruška se zprudka posadila, až pod ní proutěné křesílko strastiplně zaúpělo. Proti svým zvyklostem si vysypala do kafe snad půlku cukřenky a dala se do vyprávění.

22.11.2017 v 20:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 101 | Diskuse

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

Přestože si senioři polepší vyššími důchody, mnoho z nich se bude i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Někteří by se ale mohli mít lépe. Řeč je o „zlatém vejci“, které není na první pohled vidět.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 792 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Šlechetné umění kouřit

Lidstvo musí mít bezpodmínečně nějakého obětního beránka, aby mělo možnost si na něm ukájet své komplexy méněcennosti. Když už to dnes není dost dobře možné pronásledovat Židy, protestanty nebo černochy, či Indiány...

22.11.2017 v 12:55 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident Zeman volební kampaň nevede, jeho úderka ano

Tak nevím, je nadpis tohoto článku ideově správný? Čí potlesk sklidím a koho rozhněvám tak, až mi upřímně řekne, co si o mně myslí? To jsou zase moudra, co?

22.11.2017 v 12:01 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 249 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Vystudoval jsem Právnickou fakultu v Plzni. Pracoval jsem jako auditor a kontrolor a od roku 2004 jako šéfredaktor finančního portálu na www.centrum.cz. Věnuji se vedení redakce portálu WWW.MOJEPOPLATKY.CZ. Současně pracuji jako advokát v Praze - WWW.PROFIPRAVNIK.CZ. Kontaktovat mě můžete na mail: profipravnik@gmail.com


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.