Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Negace je dnes v módě. Uměním je upřímně pochválit

20. 05. 2010 19:55:51
Je velmi snadné najít si jeden negativní případ a na jeho základě odsoudit všechny a všechno. Je naopak v dnešní době velmi odvážné a nezvyklé všimnout si dobrých a fungujících věcí a umět pochválit.

Spolupracovník redakce MF Dnes ve vydání těchto novin zpochybňuje kompetentnost a kvalitu našich soudců s odůvodněním již 19 let se vlekoucího sporu tří studentů s jejich učitelem v době revoluce v roce 1989.

Černobílé vidění světa bychom měli mít již za sebou

Studenti měli svého učitele obvinit z toho, že je kariérista a zneužívá politicky svého postavení. Je třeba se zamyslet, zda výběr jednoho případu ač s extrémními prvky a na základě něj hodnocení několika tisíc soudců a jejich práce není nekorektní. Soudy úspěšně každý rok rozhodují statisíce kauz, mnohdy výrazně složitějších a bez jakýchkoliv problémů. Je to stejné, jako bychom na základě úmrtí jednoho pacienta ve špičkové nemocnici dospěli k závěru, že kvůli této události máme v ČR mizerné a zaostalé zdravotnictví.

Již během devadesátých let došlo v justici k rozsáhlým prověrkám, na základě kterých odešla z justice až třetina soudců. Velká většina aktivních soudců jsou lidé, kteří do justice přišli v době po revoluci, nebo lidé, kteří politické kauzy nikdy nesoudili.

Peníze za vším nestojí. Problémy lze řešit i bez nich

Určitě lze souhlasit s názorem veřejnosti, že justice jako celek má ještě velké rezervy ke zlepšení své práce. Nedostatky však nejsou způsobeny soudci a jejich kvalitou, ale především ne vždy efektivně fungujícím systémem, nebo nedostatkem peněz v justici.

Jsou však problémy, které se dají řešit i bez dodatečných finančních prostředků. Stačí vůle ke změně a umění naslouchat problémům občanů. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová je jedním z ministrů, kteří si nezoufají a nevymlouvají se na nedostatek financí ve svém resortu, ale snaží se i v době krize efektivně řešit problémy občanů a otevírat diskusi na témata, která do současné doby nikdo úspěšně neřešil.

Výživné již bude předvídatelné a spravedlivé

Ministryně se tak jako nikdy v minulosti zasadila o zpřehlednění problematiky výživného. Zcela jasně pojmenovala evidentní problém a začala ho řešit a to i v rámci krátkého funkčního období, které pro svou činnost měla.

Jako u jiných ministerstvech, tak i u ministerstva spravedlnosti byli občané přesvědčováni o tom, že problém je třeba řešit úpravou zákonů, což trvá i několik let, věc je třeba prodiskutovat, věc je třeba analyzovat. Tento styl komunikace svědčí ve skutečnosti o tom, že problém zmíněný ministr řešit nechce, nebo je velmi opatrný.

Daniela Kovářová však dokázala nejen diskutovat, ale i věc energicky a rychle řešit. Za normálních okolností by zmiňovaný problém výživného a stanovení jasných pravidel byl řešením na dlouhé měsíce či léta změnou zákonů. Je sympatické, že ministryně od problému neutekla s logickým tvrzením, že její krátký mandát jí neumožňuje věc řešit. Naopak ministryně problém vyřešila v rámci možností, které měla vydáním doporučujících tabulek pro soudy, které představila soudům a které slouží nejen jako vodítko pro soudce, ale také jako pomůcka pro rodiče jaké výživné dohodou stanovit. Věc šla řešit i bez změny zákona v řádu pár měsíců.

Náramky pro odsouzené: Řešení i nedostatku peněz navzdory

Obdobným způsobem vyřešila ministryně i problém nedostatku finančních prostředků na pořízení tzv. náramků pro odsouzené k domácímu vězení. V době, kdy se poslanci i odborná veřejnost smiřovali s tím, že tento velmi účinný a potřebný druh trestu bude odložen, přišlo ministerstvo spravedlnosti s řešením, kdy náramky budou zavedeny později, a účelu dohledu a kontroly odsouzených bude dosaženo posílením dohledu probační služby.

Vyšší odpovědnost exekutorů – vyšší práva občanů

Za ministryně byla také dotažena novela exekučního řádu s posílením práv dlužníků a omezení do té doby v podstatě neomezené moci exekutorů. Ke změnám v zákoně přispělo především drastické a často protiprávní chování některých exekutorů, kteří byli schopni porušovat práva nejen dlužníků, ale i nevinných občanů.

Řešeny jsou i další témata, která byla dříve tabu a kde občané marně čekali na řešení, ať už se jedná o dostatečné odškodnění neprávem uvězněných občanů, povinnosti vězně pracovat či výrazných úspor provozu ministerstva spravedlnosti.

Vezmeme – li v úvahu, kolik problémů se dá za pouhý rok vyřešit, řešit, či otevřít, pak je zřejmé, že ministryně spravedlnosti může být vzorem pro mnoho ministrů, kteří se po volbách ujmou svých resortů a budou mít na realizaci svých záměrů výrazně více času i prostředků.

Autor: Miroslav Zeman | čtvrtek 20.5.2010 19:55 | karma článku: 5.80 | přečteno: 724x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Martin Dočekal

Pochopte principy svěřenských fondů

Ochrana a správa majetku prostřednictvím svěřenského fondu patří v západních zemích k běžným službám. Na našem trhu je situace odlišná. Mnoho lidí tápe, jakým způsobem tyto fondy vůbec fungují a jaké je jejich použití v praxi.

22.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 185 |

Jaromír Dvořák

Copy sem, copy tam

České copy mohou být krátké nebo dlouhé. Anglické copy často tvoří první část složeného slova, například copyright nebo copywriter. Oba výrazy mají k sobě blízko a oba beze zbytku zapadly do českého jazyka.

22.11.2017 v 10:01 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 128 | Diskuse

Luboš Smrčka

Intervenčním sýčkům sklaplo

Letošní export přesáhne čtyři biliony korun. To je v podstatě jistota plynoucí ze známých dat za deset měsíců. Nezaměstnanost je 3,6 procenta, meziroční inflace necelá tři procenta. Euro je za 25,60 koruny.

22.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 521 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Ceny bytů a domů rostou, lidé se stěhují do rekreačních chat

S prvními mrazy končí zahrádkářská sezóna a většina chat se vyprazdňuje. Někteří lidé ale ve svých chalupách přizpůsobených k celoročnímu obývání zůstávají natrvalo. Vedou je k tomu nižší pořizovací náklady i blízkost přírodě.

21.11.2017 v 22:11 | Karma článku: 26.03 | Přečteno: 3027 | Diskuse

Jiří Tichý

Bitcoin, peněženka a nákup

Určitě jste si všimli, že Bitcoin a celkový trh s Crypto měnou stále roste. Důvod bych viděl prostý v tom, že započala revoluce v měnovém systému.

21.11.2017 v 16:15 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 437 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1840
Vystudoval jsem Právnickou fakultu v Plzni. Pracoval jsem jako auditor a kontrolor a od roku 2004 jako šéfredaktor finančního portálu na www.centrum.cz. Věnuji se vedení redakce portálu WWW.MOJEPOPLATKY.CZ. Současně pracuji jako advokát v Praze - WWW.PROFIPRAVNIK.CZ. Kontaktovat mě můžete na mail: profipravnik@gmail.com


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.